Fire Guard Konrad Nalewajka działa na polskim rynku usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej na terenie całego kraju.
Opracowanie dokumentacji
- Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
- Operat przeciwpożarowy
- Ekspertyza rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
- Ocena zagrożenia wybuchem
- Przygotowania obiektu do odbioru przez PSP
- Audyt wewnętrzny
- Scenariusz pożarowy
- Plany ewakuacji budynku
- Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
- Stały nadzór nad obiektem
OCENA ZAGROŻENIA WYBUCHEM
W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
Ocena zagrożenia wybuchem to proces analizy i identyfikacji potencjalnych źródeł zagrożenia związanych z wybuchami w określonym miejscu, na przykład w zakładzie przemysłowym, fabryce, magazynie lub innych miejscach, gdzie mogą występować m.in. substancje łatwopalne, gazowe lub pyły palne.
Celem oceny zagrożenia wybuchem jest zrozumienie ryzyka wystąpienia wybuchu i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych oraz zabezpieczających, aby minimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji.
Co powinna zawierać ocena zagrożenia wybuchem?
Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna zawiera plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach.
Kto dokonuje oceny zagrożenia wybuchem?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, oceny zagrożenia wybuchem dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym.
Kiedy pomieszczenie należy zakwalifikować jako zagrożone wybuchem?
Pomieszczenie, w którym może wytworzyć się mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa, określa się jako pomieszczenie zagrożone wybuchem.
W jakich przypadkach należy wyznaczyć strefy zagrożenia wybuchem?
W pomieszczeniu należy wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości co najmniej 0,01 m3 w zwartej przestrzeni.
Szukaj na stronie
Nasze usługi